Seçim Güvenliği Platformu
Gönderiyi Paylaşın24 Haziran Adil Bir Seçim Oldu mu? – Hayır! Bu soruya verilecek objektif yanıt budur. Demokrasilerde siyasal iktidarlar sandık yoluyla el değiştirebilir. Bu... Adil Seçim Platformu’nun 24 Haziran 2018 Seçimlerine İlişkin 17 Temmuz 2018 Tarihli Raporu
Gönderiyi Paylaşın

24 Haziran Adil Bir Seçim Oldu mu?

– Hayır!

Bu soruya verilecek objektif yanıt budur. Demokrasilerde siyasal iktidarlar sandık yoluyla el değiştirebilir. Bu temel kabulün devre dışı bırakılması meşruiyet tartışması doğurur. Meşru bir yönetimin sürdürülebilir olması için seçimlerin güvenli ortamda yapılması zorunludur. Türkiye, partilerin eşitsiz koşullarda yarıştığı bir seçim dönemine mahkûm olmuştur.

24 Haziran seçimlerinin siyasi tarihe, seçmen iradesinin “demokratik koşullarda” sandığa yansıdığı bir seçim olarak geçmesi hep tartışılır olacaktır.

Adil Seçim Platformu:

Kendisi için temel amaç olarak belirlediği; sandıklara sahip çıkılması organizasyonunu, bileşenlerin ve gönüllülerin değerli katkısıyla başarmış, 700 bin kişilik bir insan kaynağını hedef doğrultusunda hareketlendirmiştir.

Sandık güvenliğinin yanı sıra, AA’nın manipülasyon çabalarını engellemek için gelen talep üzerine, seçim sonuçlarını canlı yayınlamaya karar vermiş, ancak bu konuda toplumun beklentisini karşılayamamıştır.

Seçim sürecinin bir bütün olarak ele alındığı Adil Seçim Platformu raporunun birinci bölümünde, Adil Seçim Kriterleri irdeleniyor. Bu kriterler üzerinden hazırlanan Seçim Matrisi sunuluyor. Seçim ihlalleri, ihlallerin yoğunlaştığı alanlar, ihlallerin yoğunlaştığı şehirler, spekülasyon ve manipülasyon konusundaki gözlemler, silahlı çatışma ve can kaybı konularının yarattığı sorun ve soruların, YSK tarafından yanıtlanarak aydınlatılması isteniyor.

Raporun ikinci bölümünde Adil Seçim Platformu ve seçim güvenliği çalışmaları masaya yatırılıyor. Başarılanlar ve başarılamayanlar konusunda içtenlikle durum saptaması yapılıyor. Bu bölüm sonunda da toplumun bilgilendirilmesi gereken konularda YSK’ya yönlendirilen sorular var.

Ülkemizde güvenli, şeffaf, adil bir yerel seçim yaşanması gerekliliği, önümüzde duruyor. Güç
birliğine duyulan ihtiyaç açık.

Rapor geleceğe yönelik olarak, süreçte yaşananlardan kazanılan deneyim ışığında, ortak çalışma istek ve iradesiyle sonlanıyor.

Raporun tamamını pdf olarak indirmek için tıklayın!

Şimdiye kadar Yorum yok.

Aşağıda Yorum bırakmak için ilk siz olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.